×
Login Register an account
Top Submissions Explore Upgoat Search Random Subverse Random Post Colorize! Site Rules Donate
4

Just use wagyu bro

submitted by big_fat_dangus to Cooking 7 monthsSep 25, 2024 14:43:52 ago (+5/-1)     (files.catbox.moe)

https://files.catbox.moe/kdaezb.jpg

"quick and easy" (recipe)

14 minute long video

Every time.


12 comments block


[ - ] Spaceman84 0 points 7 monthsSep 25, 2024 16:43:48 ago (+0/-0)

Kobe or GTFO. American wagyu is excessively fatty, to the surprise of no one.

[ - ] RabbiKinderschtupper 1 point 7 monthsSep 25, 2024 15:43:42 ago (+1/-0)

I can not stand that dude. His editing style is awful.

[ - ] DitchPig 0 points 7 monthsSep 25, 2024 15:37:01 ago (+1/-1)

This might be fatass_dingleberry_kikeshoe's most retarded take to date.

[ - ] big_fat_dangus [op] -1 points 7 monthsSep 25, 2024 16:09:40 ago (+0/-1)

The important thing is that you're here to cry like a little bitch about it.

[ - ] lord_nougat 1 point 7 monthsSep 25, 2024 15:36:20 ago (+1/-0)

I can't think of many things which are NOT better than a big mac.
Not these days anyhow. The big mac was good, or SEEMED good several decades ago, but now, ugh. No thanks.

[ - ] Stonkmar 1 point 7 monthsSep 25, 2024 19:55:31 ago (+1/-0)

too much bread

[ - ] HeavyBrain 1 point 7 monthsSep 25, 2024 19:58:40 ago (+1/-0)

Just like the soviet school and factory mess halls, 75% bread to 25% meat now if that isnt a patty.

[ - ] TheOriginal1Icemonkey 0 points 7 monthsSep 25, 2024 15:14:31 ago (+0/-0)

There is no wagyu ground beef. Every pound of it I’ve seen at the local grocers for let’s say, 10-12 dollars a pound, just looks like a heavily fatted grind/blend.
I bought one once just to see, and that’s what it was, like 60/40 beef.
Gross and fake and ghey.

[ - ] big_fat_dangus [op] 2 points 7 monthsSep 25, 2024 15:27:58 ago (+3/-1)

didn't grind it yourself

Get out of my sight, plebe.

[ - ] jfroybees 1 point 7 monthsSep 25, 2024 16:11:13 ago (+1/-0)

Only God knows what's in store ground meat. To say "sketch" would be an understatement. This is where it pays to have a refined sense of smell.

[ - ] TheOriginal1Icemonkey 0 points 7 monthsSep 25, 2024 16:25:05 ago (+0/-0)

^This.

[ - ] Gowithit 4 points 7 monthsSep 25, 2024 15:05:52 ago (+4/-0)*

altogether math or broken down math? I can make a burger for better than any restuarant for 5 unless its up front materials in that case its gonna cost 50 but then you get 16 -18 burgers which is way more than the 4 and a junior you were going to get at mickey d's.

it can get cheaper than that but then i'd just be putting the same shit ingredients the store is and it defeats the purpose but if its just based on money... i can get you 20 for 23. what is that $1 something each?

equipment is not ingredients.

you cant "math" me into into eating the buggy burgers fuck off.

edit 20 for 28 or so if you want a lot of toppings